Ha gyakran úszol, valószínűleg tisztában vagy vele, hogy a klór bizony nincs túl jó hatással a hajra. Bár kétségtelen, hogy fertőtlenítő hatásával a medencékben úszók egészség-védelmét szolgálja, és kiválóan alkalmas a káros baktériumok likvidálására, illetve a medence vizének tisztán tartására, sajnos reakcióba lép minden szerves anyaggal, ami csak a vízben előfordul, így a hajjal is. Ebben a cikkben kicsit belemerülünk a klór hajra gyakorolt hatásának megértésébe, valamint a klór által károsított haj kezelésének és megelőzésének metódusaiba. Olvass tovább, tarts velünk!
Tudtad, hogy a csapvíz is tartalmaz klórt? Tehát, ha rendszeresen zuhanyozol magas klórtartalmú vízzel, sajnálatos módon az is irritálhatja vagy károsíthatja a fejbőrt és a hajat. Persze a hajnak megvan a maga fegyvere a klór ellene, de sajnos ez egy idő után kámforrá válik. Ugye, a hajszálat az elejétől a végéig faggyú borítja és tölti ki, ami normális körülmények között elegendő ahhoz, hogy megóvja a hajat, és megőrizze hidratált állapotát. Viszont, amint a haj kapcsolatba kerül a klórozott vízzel, a klór szépen lassan feloldja a haj természetes faggyú védőrétegét, így a klóros víznek való hosszan tartó és rendszeres expozíció sajnálatos módon jelentős károkat okozhat a hajban.
Mit tesz a klór a hajaddal?
Míg a klórozott víznek való időnkénti expozíció nem ad okot aggodalomra, a rendszeres kontaktus sajnos problémát jelenthet.
· A klór eltávolíthatja a természetes olajokat a hajból, szárazzá és törékennyé téve azt.
· A klór rendszeres expozíciója rendkívül porózussá teheti a haj szerkezetét.
· A klór megváltoztathatja a haj színét.
· Gyengítheti a hajszálakat, ami töredezett hajvégeket eredményezhet.
· Ha bőröd érzékeny a klórra, az viszkető és irritált fejbőrt okozhat.
Hogyan kezeljük a klór által károsodott hajat
Könnyű felismerni a klór által roncsolt hajat, hiszen rendkívül száraz, kusza és fakó. A jó hír azonban az, hogy újraéleszthető és helyreállítható a frizura. Mielőtt bármit is tennél, fontos felismerni a károsodás mértékét, ehhez nem árt, ha igénybe veszel egy személyre szabott hajápolási tanácsadást, amely egyértelműen meghatározza a tápanyagigényt és a hajápolási metódust. A sérült haj helyreállításához türelemre van szükség, és követned kell az egészség visszaállításához létfontosságú hajápolási rutint.
Íme, néhány kipróbált módszer, amelyeket már addig is bevethetsz:
· Használj úszósapkát!
· Úszás előtt feltétlenül öblítsd le a hajad vízzel. Ez azért, kell, mert a haj pontosan úgy működik, mint egy szivacs: amint elég vizes, már nem szív magába további nedvességet. Így kijátszhatod a klóros víz felszívódásának mértékét a tiszta vízzel. Ez az egyik legjobb módja annak, hogy megvédd a hajad a klórtól, mert ha a hajad már nedves és tiszta vízzel telített, kevesebb klóros vizet szív fel.
· Úszás után azonnal öblítsd le hajad vízzel, majd mosd meg alaposan samponnal, ami megtisztítja a klórtól!
· Bár a samponozás segít eltávolítani a klór-lerakódásokat a hajból, az is fontos, hogy pótold a haj természetes nedvességét, amelyet a klór lapátra tett. Minden mosás után használj keratinban gazdag kondicionálót, hogy megfelelően tápláld a száraz hajad.
· Ápold a hajad a megfelelő professzionális hajápoló termékekkel!
Ki van veszélyben?
· Ha festett vagy kémiailag kezelt hajad van, nagyobb a rizikófaktorod.
· A klór rendkívül durva hatással lehet a vékony és finom hajra.
· Ha már eleve száraz és sérült a hajad, akkor a klór még jobban megtépázhatja a sörényedet.
· A dauerolt vagy szőkített haj is érzékenyebb a klóros vízzel szemben.
A klór – tehát – a medencevíz legmacerásabb komponense a haj számára. Viszont mivel a mikroorganizmusok megsemmisítésében sziporkázik, kénytelenek vagyunk együtt élni vele a medencés közegekben, és a legtöbb, amit tehetünk, hogy megértjük, mit tesz a hajjal, és megfelelő ápolással, illetve kezeléssel megtesszük a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy a klór ne károsíthassa a hajunkat, úgyhogy hajrá!